Dnes je 21.júna 2024, meniny má Alojz

 • Ľudia
 • 0
 • 28. mája 2024, 10:34
 • 4 m, 10 s

Chicago by nebolo Chicago bez Daniela Burnhama

Keď sa hovorí o meste Chicagu, predstavíte si hlavne obrovské mrakodrapy, rozmanitosť kultúr a pulzujúcu energiu ulíc. V pozadí tohto mesta stoja diela jedného muža – Daniela Burnhama. Jeho vplyv na vzhľad a charakter Chicaga je nezameniteľný. V tomto článku sa pozrieme na život a prácu tohto významného architekta a urbanistu a na to, ako jeho vízie dotvárajú charakter tohto úžasného mesta.

Život Daniela Burnhama

Daniel Burnham sa narodil v roku 1846 a od mladého veku preukázal nadanie a vášeň pre architektúru. Jeho schopnosti a kreativita ho viedli k tomu, že sa stal jedným z najvýznamnejších architektov svojej doby. Jeho projekty v Chicagu mu umožnili vybudovať silné základy pre svoju budúcu kariéru a vzťah s týmto mestom sa stále prehlboval.

Mestské Plány

Jeden z najvýznamnejších projektov Daniela Burnhama v Chicagu bola účasť na plánovaní mesta pre Svetovú výstavu Columbijskej expozície v roku 1893. Jeho plán, známy ako “Plan of Chicago”, bol revolučným návrhom, ktorý definoval moderný urbanistický prístup. Navrhol široké bulváre, verejné parky a obchodné koridory, ktoré dotvorili charakter mesta a stali sa vzorom pre iné americké mestá.

Kľúčové prvky Plánu Chicaga

Plán navrhoval rozsiahle zmeny v dopravnej infraštruktúre, parkoch a verejných priestoroch mesta s cieľom formovať jeho rast až na nasledujúcich sto rokov.

 • Vybudovanie jazera Michigan: Rozšírenie a prehĺbenie pobrežia jazera Michigan, čím by sa vytvoril nový prístav a rekreačná zóna pre obyvateľov mesta. Táto časť plánu bola čiastočne realizovaná a dnes je jazero Michigan dôležitou súčasťou identity a rekreácie Chicaga.
 • Systém parkov a bulvárov: Navrhoval rozsiahly systém parkov a bulvárov, ktoré by prepojili rôzne štvrte mesta a poskytli zeleň pre obyvateľov. Dnes je Chicago známe pre svoje krásne parky, ako napríklad Grant Park a Millennium Park.
 • Presmerovanie rieky Chicago: Presmerovať ju tak, aby pretekala priamo do jazera Michigan, čím by sa zlepšila kvalita vody a zjednodušila sa lodná doprava. 
 • Výstavba železničných tratí: Rozsiahly systém železničných tratí, ktoré by prepojili Chicago s ostatnými mestami a regiónmi. 
 • Zónovanie: Plán navrhoval rozdelenie mesta na zóny s rôznym využitím, ako napríklad obytné, obchodné a priemyselné. Táto časť plánu mala významný vplyv na rozvoj mesta a jeho štruktúru.
 • Výstavba mrakodrapov: Plán podporoval výstavbu mrakodrapov v centre mesta, čím by sa posilnila obchodná a finančná sila Chicaga. Táto Dnes je Chicago známe pre svoje ikonické mrakodrapy, ako napríklad Willis Tower a John Hancock Center.

Ikony architektúry

Okrem svojho príspevku k mestskému plánovaniu, Daniel Burnham zanechal svoj odkaz aj v podobe niektorých najvýznamnejších budov v Chicagu. Jeho diela, ako napríklad nezameniteľná Rookery Building alebo impozantný Union Station, dotvárajú panorámu mesta a dodávajú mu jeho charakteristický vzhľad.

Architekt, ktorý zmenil tvár Chicaga

Hoci Daniel Burnham zomrel v roku 1912, jeho vplyv na Chicago pretrváva. Jeho vizionárske myšlienky a architektonické návrhy tvoria základy pre ďalší rozvoj mesta. Jeho duch v uliciach Chicaga stále žije a jeho diela sú inšpiráciou pre architektov a urbanistov po celom svete.

Bol však viac než len architekt – bol vizionárom, ktorý formoval dušu a charakter Chicaga. Jeho diela a mestské plány dodávajú mestu jeho jedinečnú identitu a prispievajú k jeho neustálej transformácii a rastu. Jeho dedičstvo zostáva ako pamiatka na výnimočného tvorcu.

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

 • 0x
 • 0x
 • 0x
 • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie