Dnes je 21.júna 2024, meniny má Alojz

 • Ľudia
 • 0
 • 12. mája 2024, 15:59
 • 5 m, 7 s

Gaudí nie je len Sagrada Familia…

Antoni Gaudí, katalánsky architekt s nezameniteľným štýlom, je neoddeliteľne spätý s Barcelonou. Jeho slávna Sagrada Familia, nedokončená katedrála plná symboliky a organických tvarov láka turistov z celého sveta. Ale Gaudí zanechal v Barcelone oveľa viac. Poďte s nami preskúmať jeho skryté klenoty, ktoré vám odkrývajú genialitu a fantáziu tohto výnimočného umelca.

Život jedinečného umelca

Gaudí sa narodil v Reus v Katalánsku v roku 1852. Už od detstva prejavoval záujem o architektúru a umenie. V roku 1870 sa presťahoval do Barcelony, kde študoval architektúru na Escola Tècnica Superior de Barcelona. Počas štúdia ho ovplyvnili hnutia ako katalánska renesancia a modernizmus, ktoré zdôrazňovali návrat k tradičným katalánskym hodnotám a umeniu.

Gaudího kariéra sa rozbehla v 80. rokoch 19. storočia, keď začal spolupracovať s architektom Juanom Martorellom. V roku 1882 dostal Gaudí zadanie na dokončenie Sagrada Familia, nedokončenej katedrály, ktorá sa stala jeho životným dielom. Okrem Sagrada Familia navrhol Gaudí aj mnoho ďalších významných stavieb v Barcelone.

Park Güell: Farebná symfónia v prírode

Na kopci nad Barcelonou sa rozprestiera magický Park Güell, rozsiahly areál plný mozaík, bizarných architektonických prvkov a úchvatných výhľadov na mesto. Prechádzka parkom je ako ponorenie sa do Gaudího fantázie. Obdivujte farebné domy v tvare perníkových chalúpok, prejdite sa po vlnovitej terase zdobenej mozaikami a oddýchnite si v chládku hypostylovej siene. Park Güell je ľudí ideálne miesto na únik z mestského ruchu.

Casa Milà: úchvatný výhľad

Na bulvári Passeig de Gràcia nájdete ďalší Gaudího skvost – Casa Milà, obytný dom prezývaný aj “La Pedrera”. Fasáda budovy je tvorená zvlnenými kamennými blokmi, pripomínajúcimi duny alebo morské vlny. Na streche sa rozprestiera fantázia z komínov, ventilátorov a vikierov, ktoré vytvárajú jedinečnú siluetu. Vnútri domu si môžete prezrieť byty s dobovým zariadením a obdivovať Gaudího premyslené detaily, od kovaných zábradlí až po farebné sklenené okná. Z terasy na streche sa vám naskytne panoramatický výhľad na Barcelonu, ktorý vám zostane v pamäti.

Casa Batlló: Hra svetla a farieb

Na rovnakom bulvári sa nachádza aj Casa Batlló, ďalší Gaudího architektonický skvost. Fasáda domu pripomína dračie šupiny a je zdobená mozaikami z farebných sklenených úlomkov. Okná sa podobajú rybím očiam a balkóny maskám. Vo vnútri domu vás uchváti hra svetla a farieb vďaka premyslenému dizajnu a farebným vitrážam. Interiér je plný organických tvarov a prírodných motívov, ktoré odrážajú Gaudího fascináciu prírodou.

Colònia Güell: Experimentálna kolónia

Okolie Barcelony skrýva ďalší Gaudího poklad – Colònia Güell, experimentálnu kolóniu pre robotníkov. Gaudí tu navrhol kryptu kostola, ktorá je považovaná za jeden z jeho najkrajších výtvorov. Krypta je plná symboliky a predstavuje zrodenie života z chaosu. Gaudí tu experimentoval s novými stavebnými technikami a materiálmi, čím položil základy pre jeho neskoršie diela.

Gaudího architektonický štýl

 • Organické tvary: Inšpiroval sa prírodou a snažil sa do svojich diel zakomponovať organické tvary a línie. Vyhýbal sa priamkam a ostrým rohom a namiesto toho používal krivky, vlny a nepravidelné tvary.
 • Inovatívne materiály: Experimentoval s rôznymi materiálmi, ako napríklad keramika, farebné sklo a kované železo. Tieto materiály používal nielen na estetické účely, ale aj na konštrukčné riešenia.
 • Symbolizmus: Bol hlboko veriaci katolík a jeho diela sú plné symbolov a odkazov na náboženstvo a katalánsku identitu.
 • Dôraz na detail: Venoval veľkú pozornosť detailom a každý prvok jeho diel bol premyslene navrhnutý a prepracovaný.

Gaudí a Barcelona: Neoddeliteľné puto

Barcelonu nemožno pochopiť bez Gaudího. Jeho diela prenikajú do mestskej duše a dodávajú jej jedinečný charakter. Objavte skryté klenoty jeho tvorby a ponorte sa do sveta fantázie a geniality tohto výnimočného umelca. Od Sagrada Familia až po Colònia Güell, Barcelona ukrýva nespočetné Gaudího stopy, ktoré čakajú na to, aby ste ich odkryli a zamilovali si ich.

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

 • 0x
 • 0x
 • 0x
 • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie