Dnes je 03.apríla 2025, meniny má Richard

Kvôli pamätníku SNP museli v Banskej Bystrici zrušiť dve ulice

Banskobystrický Pamätník SNP, mohutný symbol slovenského národného povstania, je dnes neodmysliteľnou súčasťou mesta. Jeho výstavba však nebola bez následkov. Menej známym faktom je, že kvôli jeho realizácii museli byť v historickej časti mesta zbúrané dve ulice. Tento krok, hoci bol nevyhnutný pre vznik tohto významného monumentu, vyvolal v minulosti rozsiahle diskusie a dodnes vzbudzuje zvedavosť. V nasledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme na dôvody tohto rozhodnutia, jeho vplyv na mesto a na to, ako sa k tejto udalosti postavili vtedajší obyvatelia.

Pôvodný návrh a vývoj

Hoci je dnešný pamätník výsledkom práce architekta Dušana Kuzmu, pôvodný návrh z roku 1959 vyzeral úplne inak. Vtedy mal pamätník štvorcový pôdorys a bol ozdobený stĺporadím. Tento návrh získal schválenie, no kvôli politickým diskusiám o význame SNP nebol nikdy realizovaný. S blížiacim sa 25. výročím povstania sa však projekt znovu oživil, čo viedlo k vzniku nového návrhu. Tento netradičný tvar si získal podporu aj vtedy mocných súdruhov, čo umožnilo jeho realizáciu.

Prečo práve tieto ulice?

Výber miesta pre výstavbu Pamätníka SNP nebol náhodný. Jeho umiestnenie v srdci Banskej Bystrice malo symbolický význam a malo pripomínať ústrednú úlohu mesta v SNP. Avšak, aby sa mohol tento monument realizovať v plánovanej veľkosti a forme, bolo potrebné vyčleniť dostatočný priestor. Architektonický návrh, ktorý napokon zvíťazil v súťaži, predpokladal zbúranie dvoch menších ulíc, ktoré sa nachádzali v bezprostrednej blízkosti zamýšľaného miesta výstavby. Novej a Mäsiarskej a časť Kapitulskej ulice.

Dôvody pre zbúranie týchto ulíc boli čisto praktické. Ich zachovanie by komplikovalo realizáciu projektu a mohlo by ohroziť jeho celkovú koncepciu. Okrem toho, tieto ulice neboli dopravne významné a ich zbúranie nemalo výraznejší negatívny vplyv na dopravnú infraštruktúru mesta.

Reakcie verejnosti a odborníkov

Rozhodnutie o zbúraní ulíc vyvolalo v dobe realizácie projektu rozsiahle diskusie. Zatiaľ čo časť verejnosti tento krok podporovala a videla v ňom nevyhnutnú obeť pre vznik významného národného symbolu, iní obyvatelia vyjadrovali nesúhlas a poľutovali stratu historickej zástavby.

Aj odborná verejnosť sa k tejto téme postavila rôzne. Zatiaľ čo architekti a urbanisti väčšinou podporovali rozhodnutie o výstavbe pamätníka, historici a pamiatkari často upozorňovali na stratu kultúrneho dedičstva.

Dôsledky pre mesto

Zbúranie dvoch ulíc malo pre Banskú Bystricu niekoľko dôsledkov. Na jednej strane vznikol nový, reprezentatívny priestor, ktorý sa stal dominantou mesta a pripomína jeho významnú úlohu v dejinách Slovenska. Na druhej strane, mesto prišlo o časť svojej historickej štruktúry a niektorí obyvatelia dodnes pociťujú stratu spojenú so zbúraním známeho prostredia.

Od pôvodného návrhu k odvážnej realizácii

Ako sme už spomínali, pôvodná vízia Pamätníka SNP sa výrazne líšila od toho, čo dnes obdivujeme. Dušan Kuzma, autor finálneho návrhu, pôvodne navrhol budovu s klasickými prvkami, ktorá mala skôr pripomínať tradičné múzeum. Avšak, politická situácia a zmeny v chápaní toho, ako si pripomenúť SNP, viedli k radikálnej zmene konceptu.

Kuzmov druhý návrh, ten, ktorý bol nakoniec realizovaný, bol odvážny experiment s formou a materiálom. Jeho organický tvar, pripomínajúci rozpolené srdce, mal symbolicky znázorniť rozdelenie spoločnosti vojnou. Zároveň však mal vyjadrovať aj nádej na zjednotenie a obnovu.

Hľadanie ideálneho miesta

Výber miesta pre výstavbu pamätníka nebol jednoduchý. Zvažovali sa rôzne lokality, ako napríklad Zvolenský zámok či mesto Martin. Nakoniec sa však rozhodlo pre Banskú Bystricu, ako priame miesto konania SNP. Toto rozhodnutie však prinieslo so sebou aj nepríjemné dôsledky pre mnohých obyvateľov, ktorí museli opustiť svoje domovy kvôli už spomínanému zbúraniu ulíc.

Normalizácia a cenzúra

Ani po dokončení pamätníka nebola jeho cesta jednoduchá. Doba normalizácie priniesla so sebou rôzne pokusy o cenzúru a znevažovanie jeho významu. Najvýraznejším príkladom je prípad sochy „Obete varujú“, ktorá pôvodne stála pred pamätníkom. Jej nejasné posolstvo a odkaz na obete vojny sa nepáčili predstaviteľom režimu, a tak bola presunutá do Kališťa.

Pamätník dnes

Dnes je Pamätník SNP jednou z najvýznamnejších architektonických a historických pamiatok na Slovensku. Jeho netradičný tvar a symbolický význam ho robia jedinečným. Každý rok ho navštívia tisíce ľudí, ktorí si pripomínajú odvahu a obete tých, ktorí bojovali za slobodu.

Výstavba Pamätníka SNP v Banskej Bystrici bola komplexným projektom, ktorý mal nielen architektonický, ale aj symbolický a spoločenský rozmer. Zbúranie dvoch ulíc bolo nevyhnutnou súčasťou tohto projektu a dodnes vyvoláva otázky o vzťahu medzi potrebami súčasnosti a ochranou kultúrneho dedičstva.

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 1x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie