Dnes je 21.júna 2024, meniny má Alojz

Pasívne domy ako cesta šetrenia

Pasívne domy predstavujú koncept energeticky efektívneho bývania, ktorý sa zameriava na minimalizáciu spotreby energie na vykurovanie a chladenie. Vďaka inteligentnému dizajnu a moderným technológiám dokážu pasívne domy ušetriť až 90% energie v porovnaní s bežnými stavbami.

Ako fungujú pasívne domy?

 • Izolácia: Domy sú dôkladne izolované, aby sa minimalizovali tepelné straty. Steny, strechy a okná sú vybavené hrubou vrstvou izolácie, ktorá zabraňuje úniku tepla v zime a prenikaniu tepla v lete.
 • Orientácia na slnko: Sú orientované tak, aby maximálne využili slnečnú energiu. Veľké okná na južnej strane domu zachytávajú slnečné svetlo a teplo, čím sa znižuje potreba vykurovania.
 • Tienenie: V lete sa používajú tieniace prvky, ako sú markízy alebo žalúzie, aby sa zabránilo prehrievaniu domu.
 • Rekuperácia tepla: Využívajú rekuperáciu tepla z odpadového vzduchu. Vzduch z miestností s nízkou vlhkosťou (obývačka, spálne) sa odvádza von a pred výstupom do exteriéru odovzdá svoje teplo čerstvému privádzanému vzduchu.
 • Energeticky efektívne systémy: V domoch sa používajú energeticky efektívne spotrebiče a osvetlenie.

Minimalizácia spotreby energie

Jedným z hlavných prínosov pasívnych domov je ich vysoká energetická efektívnosť. Ich dizajn využíva rôzne prvky, ako sú izolačné materiály, tesnenia, efektívne okná a slnečné panely na minimalizáciu úniku tepla a chladu. Vďaka tomu sú schopné udržiavať optimálnu teplotu vo vnútri budovy bez potreby častého vykurovania alebo chladenia, čo vedie k výrazným úsporám energie a nákladov na energiu.

Zlepšenie vnútorného prostredia

Pasívne domy sú navrhnuté s dôrazom na kvalitu vnútorného prostredia a pohodlie obyvateľov. Ich vzduchotesnosť a efektívna ventilácia zabezpečujú čistý a zdravý vzduch vo vnútri budovy, čo má pozitívny vplyv vaše zdravie a znižuje riziko alergií a respiračných ochorení.

Nižšia uhlíková stopa

Pasívne domy majú významný pozitívny vplyv na životné prostredie v porovnaní s inými budovami. Ich nízka spotreba energie vedie k nižšej emisii skleníkových plynov a menšiemu zaťaženiu životného prostredia. Tým pozitívne prispievajú k boju proti klimatickým zmenám a ochrane planéty.

Finančné úspory

Hoci stavba pasívneho domu môže byť na začiatku drahšia ako stavba tradičnej budovy, dlhodobé finančné úspory súčasťou jeho prínosov. Nižšie náklady na energiu a údržbu v priebehu času vedú k významným úsporám a pasívny dom sa tak môže stať dlhodobou investíciou do budúcnosti.

Nevýhody pasívnych domov

 • Vyššie investičné náklady: Stavba je drahšia ako stavba bežného domu.
 • Náročnosť na projektovanie a realizáciu: Navrhnutie pasívneho domu si vyžaduje precízne projektovanie a kvalitnú realizáciu.
 • Obmedzený výber materiálov: Pri stavbe je nutné používať materiály s vysokými tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Pasívne domy ako cesta k úsporám a udržateľnosti

Pasívne domy predstavujú inovatívnu a udržateľnú cestu k výstavbe budov, ktorá prináša mnohé výhody. Ich energetická efektívnosť, kvalita vnútorného prostredia, pozitívny vplyv na životné prostredie a finančné úspory ich robia atraktívnou voľbou pre budúcnosť. Investícia do pasívneho domu nie je len investíciou do nehnuteľnosti, ale aj do lepšej a udržateľnejšej budúcnosti.

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

 • 0x
 • 0x
 • 0x
 • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie