Dnes je 18.apríla 2025, meniny má Valér

  • Záhrada
  • 0
  • 10. apríla 2025, 11:25
  • 4 m, 38 s

Ťahavé rastliny vám budú robiť radosť celý život: s týmito radami to zvládnete bez námahy

Ťahavé rastliny majú výnimočnú schopnosť meniť obyčajné priestory na živé a útulné miesta. Či už si ich umiestnite do záhrady, na terasu, balkón alebo do interiéru, vždy vnesú sviežosť, eleganciu a prirodzený šarm. Ich krása však nespočíva len vo vzhľade – vďaka správnej starostlivosti vás môžu tešiť dlhé roky, a to prakticky bez námahy.

Prečo si zamilujete ťahavé rastliny

Tento typ rastlín je mimoriadne univerzálny. Vedia sa prispôsobiť rôznym podmienkam – či už ide o slnečné steny, zatienené kúty alebo závesné nádoby. Sú ideálne na ozvláštnenie múrov, plotov, pergol alebo závesných kvetináčov. Vedia vytvoriť prirodzený tieň, ochranu pred vetrom či hlukom a zároveň krásne dotvárajú atmosféru prostredia.

Okrem toho dokážu prirodzene čistiť vzduch v interiéri a v exteriéri zadržiavať prach a vlhkosť, čo oceníte najmä v mestskom prostredí. Niektoré druhy, ako napríklad jazmín alebo vistéria, navyše nádherne voňajú – a tak vnesú do priestoru aj príjemnú arómu.

Z dlhodobého hľadiska majú ťahavé rastliny aj ekologickú hodnotu, pretože podporujú biodiverzitu, priťahujú opeľovače a vytvárajú úkryt pre drobný hmyz či vtáky. Ich prítomnosť dokáže zmeniť dynamiku celej záhrady.

Epipremnum aureum v iteriéri

Výber správneho druhu

Ak si želáte ťahavé rastliny do interiéru, medzi najobľúbenejšie patria potos, philodendron, scindapsus alebo tradeskancia. Sú nenáročné, rýchlo rastú a dobre reagujú na pravidelnú zálievku a občasné prihnojenie.

Medzi ťahavé rastliny na balkón alebo celkovo do exteriéru sa hodia plamienok, popínavý orgován, hrach voňavý, brečtan, jazmín či ruža popínavá. Každý z týchto druhov má iné nároky – niektoré obľubujú plné slnko, iné zasa polotieň. Pri výbere preto zohľadnite podmienky na mieste, kde chcete rastliny pestovať.

Zaujímavou voľbou môže byť aj hortenzia popínavá, ktorá zvládne aj chladnejšie miesta, alebo akébie, ktorá okrem rýchleho rastu ponúka aj jedlé plody.

Ako sa starať o ťahavé rastliny

Základom úspechu je pravidelná zálievka, kvalitná zemina a vhodná opora. Ťahavé rastliny si prirodzene hľadajú cestu k svetlu a oporám – preto im pomôžte pomocou mriežok, lán alebo iných konštrukcií.

V interiéri ich môžete viesť po stene či zábradlí, no účinné sú aj drôtené siete, bambusové tyče alebo rámiky z dreva, ktoré si viete vyrobiť podľa potreby. Ich výhodou je, že rastlinám poskytnú potrebnú stabilitu, ale zároveň pôsobia esteticky a prirodzene.

Pravidelné strihanie podporuje hustotu a vitalitu rastlín. Ak ich necháte rásť nespútane, môžu sa zamotať, prerásť a stratiť tvar. Na druhej strane, mierne zanedbanie im občas vôbec neuškodí, práve preto sa hodia aj pre začiatočníkov alebo zaneprázdnených ľudí.

Nezabudnite ani na pravidelné prihnojovanie, najmä v období intenzívneho rastu počas jarných a letných mesiacov. Vhodné sú organické hnojivá alebo špeciálne výživy pre zelené rastliny, ktoré podporia rast a hustotu listov.

strihanie ťahavých rastlín

Nápady na využitie ťahavých rastlín

  • Zelená stena: pomocou ťahavých rastlín vytvoríte vertikálnu záhradu, ktorá funguje ako dekorácia aj ako prirodzená klimatizácia.
  • Obývačka s dušou: interiérové druhy v závesných kvetináčoch dodajú priestoru jemný bohémsky vzhľad.
  • Záhradná pergola: popínavé ruže či plamienky vytvoria príjemný tieň a kvitnúcu strechu nad posedením.
  • Plot s dušou: namiesto betónovej steny nechajte pracovať prírodu – brečtan alebo plamienok zakryjú neželané výhľady a pritom potešia aj hmyz a vtáky.
  • Prírodné zásteny: výborné na oddelenie jednotlivých častí záhrady alebo ako ochrana pred zvedavými pohľadmi.

Ťahavé rastliny nie sú len estetickým doplnkom – sú živým prvkom, ktorý rastie spolu s vami. S minimom starostlivosti dokážu priniesť maximum efektu. Či už ste vášnivý pestovateľ, alebo len hľadáte spôsob, ako oživiť svoj priestor, ťahavé rastliny vám budú robiť radosť celý život. A s týmito radami to zvládnete úplne bez stresu.

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 2x
  • 2x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie