Z pohodlí našich domovov či v rámci priestoru firmy si často nepripúšťame, žeby došlo k požiaru. Niekedy aj banalita v podobe zoskratovania zástrčky alebo nesprávneho skladovania horľavín môže spôsobiť veľké škody. Pochopenie rizík požiarov v domácnosti či na pracovisku prispeje k tomu, že sa viac bude dbať na prevenčné opatrenia. Tie vám zachránia okrem financií aj to najdôležitejšie: zdravie vašich milovaných alebo kolegov.
Protipožiarne zásady v domácnosti
Medzi najčastejšie príčiny požiarov v byte alebo dome patria nehody v kuchyni, hlavne pri príprave jedál na plynových sporákoch či pečení v rúre. Nikdy nenechávajte sporák alebo rúru bez dozoru, najmä ak pripravujete jedlo na vysokých teplotách. Udržujte okolie varnej plochy čisté a nemajte v ich blízkosti položené utierky, obrusy alebo olejové fľaše. Ak dôjde k vzplanutiu oleja, nepoužívajte vodu na jeho hasenie. Zakryte plameň pokrievkou alebo zahaste ho pomocou deky. Horľavý nie je len olej, ale aj kvapaliny ako benzín, farby atď. Ak ich skladujete v blízkosti tepelných zdrojov, hneď ich premiestnite napr. do dobre vyvetranej garáže alebo pivnice. Zabezpečte, aby boli nádoby pevne uzatvorené a skladované mimo dosahu detí a zvierat. Plynové bomby skladujte vo zvislej polohe na dobre vetranom mieste. Pozor aj na skladovanie tužkových batérií.
Elektrika – dobrý pomocník, zlý pán
Ak máte vo zvyku strčiť do elektriny aj tri zariadenia naraz, zbytočne preťažujete elektrické zásuvky. Určite dbajte na odpojenie žehličiek, ohrievačov či fénov po skončení práce s nimi a ak sú káble zničené, vymeňte ich. Neumiestňujte predmety v tesnej blízkosti elektrospotrebičoch, ktoré vykurujú, aj ktoré sa môžu prehriať.
Zariadenia, ktoré vás ochránia
Detektory dymu patria medzi najdôležitejšie zariadenia na ochranu domácnosti. Umiestnite ich do spální, chodieb. Pri kuchynskom priestore dbajte na umiestnenie tak, aby ich falošne nespustili výpary, napr. pri varení. Tiež sa snažte, nech je možnosť na nich dosiahnuť a pravidelne testujte ich funkčnosť a vymieňajte batérie. Vyberajte modely s integrovaným alarmom, ktorý vás okamžite upozorní na prítomnosť dymu.
Ak horí, začína boj s časom. V prípade, že je šírenie požiaru príliš rýchle, nie je čas na hrdinstvá, treba pred ním čo najrýchlejšie uniknúť. Pozor na dym, pri nadýchaní sa hrozí odpadnutie, ak je k tomu aj zlá viditeľnosť, môžete nahmatať stenu a utekať popri nej smerom na voľné priestranstvo. Poučte aj deti, ako postupovať pri požiari. Rovnako im vysvetlite, ako nebezpečné je hrať sa so zápalkami, zapaľovať sviečky bez dozoru atď. Naučte ich, ktoré číslo vytočiť na privolanie požiarnikov, ak nie sú prítomné dospelé osoby. Ak vám predsa len zhorel celý dom, pomôžte si čo najviac a privolajte firmu vykonávajúcu sanáciu po požiari. Tá vás odbremení od papierovačiek a môže aj veľa vecí zachrániť.
Ako predísť požiaru na pracovisku?
Požiarna bezpečnosť na pracovisku je kľúčovou súčasťou ochrany života, zdravia a majetku. Zákon stanovuje povinnosti zamestnávateľov s cieľom minimalizovať riziko požiarov a zabezpečiť pripravenosť na mimoriadne situácie. Zamestnávateľ je povinný:
1. Vypracovať dokumentácie o požiarnej ochrane
- Vypracovať a aktualizovať požiarnu dokumentáciu, ktorá zahŕňa napr. požiarny štatút, požiarne poriadky a požiarne poplachové smernice.
- Viesť evidenciu kontrol technických zariadení, systémov požiarnej signalizácie a hasiacej techniky.
- Protipožiarne certifikáty pre budovy potvrdzujú, že stavebné materiály, systémy a zariadenia spĺňajú požiadavky protipožiarnych predpisov.
2. Zabezpečiť protipožiarnu ochranu
- Prijatie preventívnych opatrení na zamedzenie vzniku požiaru.
- Vybavenie pracoviska požiarnymi prístrojmi, ako sú hasiace prístroje, hydranty alebo systémy automatickej požiarnej signalizácie.
- Označenie únikových ciest a zabezpečenie ich priechodnosti. Evakuačný plán musí byť umiestnení na viditeľnom mieste, najlepšie na viacerých kľúčových miestach.
- Audity pomáhajú odhaliť slabé miesta v protipožiarnom zabezpečení a navrhujú opatrenia na ich odstránenie.
3. Zorganizovať výcvik a školenie zamestnancov o:
- Správnom použití hasiacej techniky.
- Postupoch evakuácie a hlásenia požiaru. Všeobecne platí, že poplach sa zvoláva hlasným ,,horí“. Následne ak zamestnanec nie je schopný uhasiť plamene, alebo je ohrozená jeho a ostatných kolegov bezpečnosť únikom horľavých látok a možným výbuchom, okamžite opúšťa pracovisko únikovou trasou (nikdy nie za použitia výťahu).
- Povinnostiach v prípade vzniku mimoriadnej situácie.
4. Pravidelne kontrolovať a uskutočňovať revízie
- Pravidelnú kontrolu stavu požiarnej ochrany.
- Revízie elektrických zariadení, kotlov a komínov.
- Ak sa jedná o sklady s nebezpečným materiálom, treba priestor rozdeliť do tzv. požiarnych úsekov, aby sa minimalizovali škody pri prípadnom požiari.
- Dohľad nad dodržiavaním požiarnych predpisov zo strany zamestnancov a návštevníkov.
5. Pri zložitejších systémoch požiarnej ochrany je zamestnávateľ povinný:
- Konzultovať riešenia s odborníkom na požiarnu ochranu.
- Prizvať požiarno-technickú jednotku na odborné prehliadky.
6. V prípade požiaru musí zamestnávateľ:
- Okamžite informovať príslušné orgány a hasičský zbor.
- Vykonať opatrenia na ochranu života a zdravia zamestnancov.
- Vyhodnotiť príčiny požiaru a prijať opatrenia na predídenie jeho opakovaniu.
Požiar môže vzniknúť rýchlo, no správnou prípravou a prevenciou dokážete minimalizovať riziko a ochrániť svoj majetok aj blízkych. Základné protipožiarne pravidlá, pravidelné kontroly, školenia a kvalitné vybavenie sú základom bezpečnej domácnosti aj pracoviska. Pamätajte, že opatrnosť a pripravenosť môžu zachrániť životy. Ak už vznikne, myslite na včasné začatie sanačných prác a podľa rozsahu poškodenia sa obráťte na profesionálov. Bude to rýchlejšie a v konečnom dôsledku aj ekonomicky efektívnejšie.
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.