Medzi superpotraviny zařadujeme zeleninu, ovocie alebo iný typ surovín bohaté na živiny, vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré podporujú zdravie a vitalitu. Nemusíte ich však kupovať v obchodoch za vysoké ceny – mnohé z nich si môžete vypestovať sami doma alebo v záhrade.
1. Čučoriedky
Čučoriedky patria medzi najobľúbenejšie superpotraviny, ktoré obsahujú množstvo antioxidantov, vitamíny C a K a vlákninu. Pomáhajú zlepšovať pamäť, chránia srdce a posilňujú imunitu.
Pri pestovaní potrebujú čučoriedky kyslú pôdu (pH 4,5 – 5,5) a dostatok slnka. Najlepšie rastú v kvetináčoch s rašelinovým substrátom alebo v záhradných vyvýšených záhonoch. Ak máte alkalickú pôdu, odporúčame pravidelné prihnojovanie kyslými hnojivami. Zabezpečte im aj dostatočnú vlhkosť, ale vyhnite sa premokreniu koreňov.
Tip na recept: Čučoriedkové smoothie – zmixujte hrsť čučoriedok s banánom, mandľovým mliekom a lyžicou medu. Pridajte štipku škorice pre bohatšiu chuť. Môžete pridať aj ovsené vločky na zasýtenie.

2. Kel
Kel predstavuje skutočnú vitamínovú bombu, pretože vo svojom vnútri ukrýva veľké množstvo vitamínov A, C, K a minerálov, ako napríklad železo a vápnik.
Svoje miesto si nájde v každej záhrade, pretože je nenáročný na pestovanie a vydrží aj počas chladnejšieho počasia. Stačí ho vysadiť na slnečné miesto a pravidelne zalievať. Kel môžete pestovať aj v zime v skleníku. Najlepšie chutí po prvých mrazoch, keď jeho listy získajú sladšiu chuť.
Tip na recept: Kelové čipsy – kelové listy potrite olivovým olejom, osolte a pečte v rúre pri 150 °C asi 10 – 15 minút. Skúste pridať cesnakový prášok alebo chilli pre extra chuť. Tieto čipsy sú zdravšou alternatívou ku klasickým zemiakovým čipsom.
3. Cesnak
Hľadáte prírodné antibiotikum, ktoré posilňuje imunitný systém a znižuje krvný tlak? Cesnak je tou správnou voľbou a aj preto sa právom zaraďuje medzi superpotraviny.
Najlepšie sa mu darí na slnečnom mieste v dobre priepustnej pôde. Sadí sa na jeseň alebo na jar. Ak chcete väčšie hlávky, odstráňte kvety a nechajte rastlinu sústrediť energiu do cibule. Pri správnej starostlivosti môžete mať bohatú úrodu už po niekoľkých mesiacoch.
Tip na recept: Domáca cesnaková pasta – roztlačte cesnak so soľou, olivovým olejom a citrónovou šťavou. Uskladnite v pohári v chladničke a používajte ako základ do omáčok či marinád. Táto pasta je skvelá aj ako pomazánka na čerstvý chlieb.
4. Avokádo
Aj keď avokádo nie je bežnou rastlinou v našich podmienkach, môžete si ho vypestovať v kvetináči zo semienka. Semienko umiestnite nad pohár vody (pomocou špáradiel) a počkajte, kým pustí korene.
Po vypučení koreňov ho presaďte do kvetináča s dobre priepustnou pôdou a umiestnite na svetlé miesto. Avokádo potrebuje dostatok svetla a tepla, preto je ideálne pestovať ho v interiéri alebo v skleníku.
Tip na recept: Guacamole – rozpučte avokádo, pridajte limetkovú šťavu, paradajky, cibuľu a koriander. Podávajte s celozrnnými nachos alebo natrite na toast. Môžete pridať aj trochu jogurtu pre jemnejšiu konzistenciu.

5. Chia semienka
Čoraz viac obľúbené chia semienka sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a bielkoviny. Najlepšie rastú v teplých podmienkach s dostatkom svetla. Stačí ich vysiať do ľahkej pôdy a pravidelne zalievať. Rastlina dorastá do výšky 1 metra a jej kvety priťahujú opeľovače. Chia semienka môžete zbierať po odkvitnutí kvetov.
Tip na recept: Chia puding – zmiešajte chia semienka s kokosovým mliekom a nechajte odstáť v chladničke cez noc. Pred podávaním pridajte čerstvé ovocie a orechy. Skúste pridať aj kakao a banán pre čokoládovú verziu.
6. Špenát
Surovina, ktorú obľubujú skôr dospelí, než deti. Špenát je však vďaka svojmu vnútru bohatý na železo, vitamín C a antioxidanty. Rastie rýchlo a dá sa pestovať takmer celý rok. Uprednostňuje polotieň a vlhkú pôdu.
Tip na recept: Špenátový šalát s orechmi a feta syrom – čerstvý špenát zmiešajte s vlašskými orechmi, feta syrom a pokvapkajte balzamikovým dresingom.
7. Cvikla
Cvikla patrí medzi superpotraviny vďaka tomu, že je výborným zdrojom vlákniny, železa a kyseliny listovej. Má rada hlinitú pôdu a pravidelné zalievanie. Môžete ju pestovať aj v nádobách na balkóne.
Tip na recept: Cviklové carpaccio – tenké plátky cvikly pokvapkajte olivovým olejom, citrónovou šťavou a pridajte kozí syr.

8. Zázvor
Ani vy si neviete predstaviť čaj bez tejto superpotraviny? Zázvor je známy svojimi protizápalovými a tráviacimi účinkami. Chcete si ho vypestovať sami? Stačí zasadiť kúsok koreňa do vlhkej pôdy a zabezpečiť mu teplo a dostatok svetla.
Tip na recept: Zázvorový čaj s medom a citrónom posilní imunitu a zahreje organizmus v chladných mesiacoch.
9. Kurkuma
Kurkuma je podobná zázvoru, pretože má tiež protizápalové vlastnosti, no navyše obsahuje silný antioxidant – kurkumín. Taktiež sa pestuje podobne ako zázvor – kúsok čerstvej kurkumy zasadíte do pôdy a udržiavate ju vlhkú. Dávajte však pozor, pretože kurkuma potrebuje teplé prostredie a pravidelné zavlažovanie.
Tip na recept: Zlaté mlieko – zahrejte mandľové mlieko, pridajte lyžičku kurkumy, med a štipku čierneho korenia. Tento nápoj je skvelý na podporu imunity a detoxikáciu organizmu
10. Koriander
Koriander je obľúbenou bylinkou v ázijskej a mexickej kuchyni, bohatý na antioxidanty a vitamín K. Pri pestovaní potrebuje dostatok svetla a miernu zálievku, pričom ho môžete zasadiť aj v interiéri, aj v exteriéri.
Tip na recept: Koriandrová salsa – nasekaný koriander zmiešajte s paradajkami, limetkovou šťavou, cesnakom a chilli.

Pestovanie vlastných superpotravín je nielen ekonomické, ale aj ekologické a zabezpečí vám čerstvé a kvalitné plody bez chemických prísad. Navyše, domáce pestovanie vlastnej zeleniny a ovocia vám dáva istotu, že vaša strava bude skutočne zdravá a výživná.
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.