Dnes je 21.júna 2024, meniny má Alojz

Izolácia podkrovia vo vašich rukách

Máte v dome nevyužitý podkrovný priestor? Zamyslite sa nad jeho izoláciou a premenou na funkčný a útulný domov. Izolácia podkrovia prináša hneď viacero benefitov: zvýši energetickú efektivitu vášho domu, poskytne vám dodatočný úložný priestor a v neposlednom rade môže slúžiť aj ako obytný priestor pre vaše potreby.

Výhody izolácie podkrovia

 • Zvýšená energetická efektivita: Správne izolované podkrovie zabraňuje úniku tepla v zime a prenikaniu horúčavy v lete, čím znižuje potrebu vykurovania a klimatizácie. To logicky vedie k úspore energie a zníženiu prevádzkových nákladov vášho domu.
 • Dodatočný úložný priestor: Podkrovie môže slúžiť ako ideálny priestor na skladovanie sezónnych vecí, dekorácií, nábytku a iných predmetov, ktoré bežne nepoužívate.
 • Obytný priestor: Po izolácii a úprave môže podkrovie slúžiť ako obývacia izba, detská izba, pracovňa, hosťovská izba alebo ateliér.

Ako na to?

Pred samotnou izoláciou je dôležité podkrovie skontrolovať a pripraviť. Uistite sa, že strešná krytina je v dobrom stave a neprepúšťa vodu. Skontrolujte tiež prítomnosť plesní a hmyzu a v prípade potreby ich odstráňte. Ďalším krokom je výber vhodného izolačného materiálu. Na trhu je k dispozícii široká škála materiálov, ako napríklad minerálna vlna, sklenená vlna, celulóza, polyuretánová pena a PIR peny. Pri výbere materiálu zvážte jeho tepelnoizolačné vlastnosti, hrúbku, cenu a kompatibilitu s ostatnými stavebnými materiálmi.

Po výbere materiálu a príprave podkrovia môžete pristúpiť k samotnej izolácii. Dbajte na precízne spracovanie a dodržiavanie pokynov výrobcu izolačného materiálu. Nezabudnite izolovať všetky steny, strop a podlahu podkrovia. Po izolácii môžete podkrovie upraviť podľa vlastných predstáv a potrieb. Pridajte okná, podlahu, osvetlenie a nábytok a vytvorte si tak útulný a funkčný priestor, ktorý vám bude slúžiť mnoho rokov.

Tipy:

 • Pred izoláciou podkrovia sa poraďte s odborníkom, ktorý vám pomôže s výberom vhodného materiálu a navrhne optimálny spôsob izolácie.
 • Nezabudnite na vetranie podkrovia. Vhodným riešením je inštalácia strešných okien alebo ventilačných otvorov.
 • Pri výbere nábytku do podkrovia dbajte na jeho rozmery a hmotnosť, aby ste zbytočne nezaťažovali stropnú konštrukciu.
 • V podkroví môžete využiť aj solárne panely na výrobu vlastnej energie.

Izolácia podkrovia je skvelým spôsobom, ako zhodnotiť nevyužitý priestor a zároveň zvýšiť energetickú efektivitu vášho domu. S trochou snahy a investície si môžete vytvoriť útulný a funkčný priestor.

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

 • 0x
 • 0x
 • 0x
 • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie